1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Biz Otizmli Çocuk Anneleri Diyoruz Ki
Biz Otizmli Çocuk Anneleri Diyoruz Ki

Biz Otizmli Çocuk Anneleri Diyoruz Ki

“Evlatlarımızın bizden sonra gidecek yeri yok”

A+A-

Gelincik Kars Otizm Derneği, otizmli çocukların annelerinin kaygılarının her geçen gün çığ gibi büyüdüğünü dile getirdi.

COVİD19 salgının annelerin çaresizliğini bir kez daha yüzlerine vurduğunu belirten Gelincik Kars Otizm Derneği, “Dere kenarlarında, ormanlarda, kentin ortasında kaybolan çocuklarımızın cesetlerini bulmaktan, bakımevlerinde çocuklarımızın darp edilmesinden, tacize, tecavüze uğramasından, yaşamın her alanında insanca muamele yerine hor görülmelerinden bıktık.”dedi. 

DESTEK MEKANİZMALARI YOK

Ülke genelinde otizmli bireylere ve annelere yönelik destek mekanizmalarının yetersiz olduğunu da belirerek dernek, Türkiye Otizm Anneleri Topluluğu’nun geçtiğimiz günlerdeki yazılı basın açıklamasını Gelincik Kars Otizm Derneği yönetim kurulu adına Başkan Yardımcısı Tacettin Durmuş, Kars kamuoyu ile paylaştı.

Yapılan açıklamada; “Yarın ölsek, ne çocuklarımıza bakabilecek biri var ne de kalabilecekleri bir yer var. Ailelerin nefes alması için destek mekanizmaları yok. Ülkemizde otizmli yetişkinler için açılmış devlete ait bir tek bakım merkezi mevcut. Çocuklarımızı yığınlar halinde kilit altında yaşamaya mahkum etmek, bakım vermek değil, insan hakları ihlalidir. Her türlü sorununu tetiklemek için bir davetiyedir. Bir hayatın böyle geçmesi reva mıdır?

Kaybolan ve bakımevlerinde darp edilen otizmli çocuklarla ilgili haberlerin artması üzerine Türkiye Otizm Anneleri Topluluğu, "Sesimizi Duyun" başlığıyla açıklama yaptı. Otizmli çocuklar için her ilde gündüzlü ve yatılı yaşam merkezlerinin açılmasının bir hak olduğunu belirten anneler, 'Bizden sonra otizmli evlatlarımızın gidecek yeri yok' dedi.

"SESİMİZİ DUYUN" BAŞLIĞIYLA YAPILAN AÇIKLAMADA:

"Otizmli çocukların anneleri olarak kaygılarımız her geçen gün çığ gibi büyüyor. COVİD19 salgını çaresizliğimizi bir kez daha yüzümüze vurdu. Dere kenarlarında, ormanlarda, kentin ortasında kaybolan çocuklarımızın cesetlerini bulmaktan, bakımevlerinde çocuklarımızın darp edilmesinden, tacize, tecavüze uğramasından, yaşamın her alanında insanca muamele yerine hor görülmelerinden bıktık.


ANNELER KAPI KAPI DOLAŞIYOR

Çocuklarımız için her ilde gündüzlü ve yatılı yaşam merkezlerinin açılması bir haktır. Bu, lüks değil ihtiyaçtır. Kriz geçiren otizmliler gidecek özel merkez bulamıyorlar. Çoğunlukla yapayalnız mücadele veren anneler çaresizlik içinde kapı kapı dolaşıyorlar. 18 yaş üstü kayıp engelli çocuklarımız da vahim kayıp kapsamında değil.

EŞİT VATANDAŞLIK HAKKI

Çocuklarıyla birlikte intihar etmeyi düşünen annelerin sayısı her geçen gün artıyor. Çocuklarımıza tepeden bakılmasına, insanların kendilerini onlardan üstün görmesine, ayrımcılığa uğramalarına katlanamıyoruz. Otizmli çocuklarımızın eşit vatandaşlık haklarını kullanması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Artık bıçak kemiğe dayandı. Anneler olarak, otizmli çocuklarımız için acil çözüm üretilmesini ve onlara hak ettikleri onurlu desteğin verilmesini bekliyoruz." Denildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.