1. YAZARLAR

  2. Muhsin Ertürk Budak

  3. BİR MASAL DİZİNİ
Muhsin Ertürk Budak

Muhsin Ertürk Budak

Tarih Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

BİR MASAL DİZİNİ

A+A-

Akademisyen Muhsin Ertürk Budak'ın BİR MASAL DİZİNİ Başlıklı Yazısı. Tarihin ilk dönemlerinden beri büyük bir kültürel mirasa ev sahipliği yapmış, bünyesinde medeniyetler barındırmış ve Ruslara karşı göstermiş olduğu kahramanlıklarla 1855 yılında Anadolu’nun ilk Gazi unvanını almış şehrimiz Kars son günlerde medyanın ilgi odağı olmuş durumda. Gerek içinde yer alan tarihi eserler gerekse de Doğu Ekspresi sonrası dikkatleri üzerine çeken şehrimiz, çekimi devam eden dizi sayesinde yine gündeme otursada dizinin büyük bir hayak kırıklığı yarattığı bir gerçeğini değiştirmiyor.

Kars’da bir dizi çekileceğini ilk öğrendiğimde içeriğinin ve tarihi mekanlarının nasıl işleneceğini çok merak etmiştim. Çünkü, yıllardır yerli bir dizi takip etmiyorum. Ancak "Uzak Şehrin Masalı" adlı dizi şehrimizde çekilmesi hasebiyle ilk bölümünü izleme fırsatını buldum. Çekimi aylardır devam eden dizi için belli ki çok büyük emek verilmiş. Sahneler arası geçişler ve kulanılan mekanlar arası uzaklık baya yorucu olmalı. Bu konuda ortaya konmulan emeği kimse inkar edemez. Çekim aşamasında gösterilen tarihi mekanların Kars için olumlu dönüt olacağı şehrin turizm potansiyesi açısından oldukça güzel bir gelişme olacaktır. Dizin için eleştirilerimiz zaten genel olarak içerik ve verilen mesajlar hakkındadır.

Dizi içerik olarak çok net olarak yıllar önce ki Mahsun Kırmızıgül'ün yaptığı rezaletlere özenmiş. (Kırmızgün’ün Kağızman’da çekimini yaptığı filmler halen daha bizleri rahatsız ediyor.) Dizide Mekanlar arası tutarsızlıklar, kişilerin konuşma şekilleri ilk on dakikada asla Kars'ı temsil etmediğini ortaya koydu. Kars’ın kendi kültüründen uzak bir şekilde işlenmesi bizleri oldukça rahatsız etti.

Dizide karakterler Güney Doğu ağzı üzerinde baskın bir halde işlenirken Kars'a özgü tatlı Azeri Türkçesi'nden eser yoktu. Şehrin bir kaçakçı barınağı olarak gösterilmesi kimin fikri ise zaten oldukça saçmalamış. Belli ki daha ilk bölünden reytink kaygısı var.

Son dönem dizilerinin en büyük çekici konusu olan "Kadına Şiddet" dizide olmazsa olmaz konumunda. Morarmış gözler ve silahlar dizi icabı da olsa toplumumuz için yanlış bir özenti olmak zorunda. Doğu denildiği zaman akla gelen kumalık ve çok eşlilik şehrin dokusuna çok aykırı. Çünkü, Kars kumalığın ve çok eşliliğin normal karşılandığı bir kültüre asla sahip değildir. Ayrıca Kars, kadının bu kadar örselendiği bir toplum yapısına da asla izin vermez.

Beni asıl rahatsız eden sahne ise dizinin son dakikarında gizli. Dizide kaçakçıyı arayan askerlerin eve izinsiz girip arama yapması ayrı bir rezalet konusu. Sahne öyle işlenmiş ki sanki askerle halk düşman gibi. Ülkemizin neresinde olursa olsun güvenlik güçleri asla ama asla evlere bu şekilde girmezler bir de o evde sadece kadın varsa...

Genel bir değerlendirme yapacak olursak; şehir fark etmeksizin son dönemlerde çekilen dizilerde Türk senaristleri yıllardır kaliteli senaryoları piyasaya süremediler. Dizilerin bölge insanı ve toplumsal değerleriyle uzaktan yakından alakası yok. Toplumsal olarak çözüm bulmakta büyük uğraş verdiğimiz  kadına şiddet, silahlar ve hır gür sahneler maalesef dizilerimizin en büyük sermayesi olmuş. Bu durumu sadece Kars şehrimiz için geçerli değil. Hemen her yıl farklı şehirleri ele alan dizilerimiz ekranlarda boy gösterse de bütün şehirlerimiz bu konudan şikayetçi durumunda.

Muhsin Ertürk Budak

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.