Bilgen´den Nevruz Açıklaması!

Bilgen´den Nevruz Açıklaması!

HDP Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, memleketi Kars´ta olduğu gibi bazı illerde valiliklerce yasaklanan Nevruz kutlamaları nedeniyle bir açıklama yaptı.

Bilgen, yaptığı açıklamada: “Biz her yasaklamanın bir provokasyona zemin oluşturacağı ve her engellemenin bir şiddet ortamı oluşturacağı kaygısını taşıyoruz.”dedi.

Bilgen, aralarında HDP ve DBP Kars İl eş başkanlıklarının da bulunduğu tertip komitesi tarafından, “Yeni Yaşamın Müjdecisi, Nevroz” adlı Nevruz kutlamasının, Kars Valiliğince yasaklanması üzerine basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilere açıklamada bulunan Bilgen, her yasaklamanın bir provokasyona zemin oluşturacağı ve her engellemenin de bir şiddet ortamı oluşturacağı kaygısını taşıdıklarını söyledi.

Bilgen açıklamasında, siyasi gerilimli ve siyasi çatışmalı tablonun oluşmaması için mülki idare amirleri ve güvenlik güçlerini duyarlı ve sağduyulu davranmaya çağırdıklarını da söyledi.

HDP Sözcüsü, Siyasi iktidarı ve siyasi iradeyi de bu konuda yasakçı değil tam tersine hiçbir şiddet yaşamadan insanların buluşup kutlamasını yapabileceği bir ortamı tesis etmeye davet ettiklerini de ifade etti.

Bilgen: “Bu anlamda, Kars’ta da 21 Mart dışındaki günlerde Nevruz kutlamanın yasaklandığı bütün şehirlerde de yani biraz daha anlayışlı ve bu yanlıştan geri dönen, hoşgörü gösteren bir yaklaşım sergilenmesini istiyoruz. Yani istenilen şey hakız bir talep değildir. İnsanlar bulundukları şehirlerde farlı tarihlerde bu haftayı kutlamak ve bu haftanın anlamına yakışır barış içerisinde, kardeşçe huzur içerisinde etkinlik düzenlemek istiyor. Anayasa’da da çok net bir biçimde, ‘Önceden izin almaksızın her kes toplantı, gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkına sahiptir’ diye ifade ediliyor. Eğer darbe anayasasının bile tanıdığı bu hakkı, toplumdan esirgersek, bu ülkenin gün geçtikçe, işte sokağa çıkmanın suç sayıldığı, korku ve kaygının egemen olduğu, bir coğrafyaya dönüşmesinde bizlerde suç ortağı oluruz. Bu hükümetin yeniden bir kez daha bu kadar değişim iddiasından sonra Nevruz yasaklayan bir iktidar olarak sicilinin bir kez daha tescillenmemesini temenni ediyoruz. Biz parti olarak daha önce ilan etiğimiz tarihlerde etkinliklerimizi düzenleyeceğiz. Yani nerede ve nasıl mümkün olursa halkımızın bu buluşmasının gerçekleşeceğine inanıyoruz. “ dedi.

BU ÜLKEDE GEÇMİŞTE ÇOK ACI NEVROZLAR YAŞANDI

Nevruz’un anlam ve önemini de aktaran ve geçmişte Türkiye’de çok acı Nevruzların da yaşandığını hatırlatan HDP Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen: “Nevruz, bu coğrafyada Kürtlerin, Türklerin, Farsların ve kimi bölgelerde Arapların önem verdiği, kimisinin inançsal ve tabiatla ilgili, kimisinin kendi felsefi kültürel değerlerini yüklediği bir dönüm noktasıdır. Bahar aslında yeni bir başlangıçtır. İçinde bulunduğumuz tasanın, kederin ve soğuğun bitmesi, yeni bir başlangıç, yeni bir umut, doğanın kendini yeniden üretmeye başlaması gibi hayatın da sorunların çözümünde bir yeni başlangıç yapabilmesidir.

Bu ülkede geçmişte çok acı Nevrozlar yaşandı. Çok sert müdahalelerin yapıldığı, ölümlerin yaşandığı, Nevruz’a çıkmanın, Nevruz’a gitmenin çok büyük bir suç olduğu dönemlerden geçtik. Ne iyi ki bütün bunları aştığımızı düşünüyorduk. Artık bu tür yasaklamaların bittiğini ve bir daha tekrarlamayacağını düşünüyorduk. Ama geçtiğimiz yıllarda bir hafta boyunca bir müdahale olmadığında, bir baskı bir yasaklama olmadığında, hiçbir tatsız olay yaşanmadan, kimsenin burnu bile kanamadan, o etkinliği düzenleyen o buluşmada ve o coşkunda bulunan halkın da, güvenlik güçlerinin de hiçbir sıkıntı yaşamadığı buluşmalar gerçekleşiyordu. Gerçekten bir bayram havasında, bir kutlama havasında bir hafta boyunca farklı yerlerde, farklı şehirlerde bu etkinliklerde bu insanlar bir araya geliyorlardı. Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleşen patlama, daha önce Sur’da, Cizre’de, İstanbul ve Suruç’ta yaşananlar elbette ki geçtiğimiz kışı son derece acı ve keder içerisinde, tasa içerisinde geçirmemize neden oldu. Baharında bu anlamda barışa vesile olmasına ve bu ölümlerin, şiddetin, çatışmanın bitmesi için bir dönüm noktası olmasına dair hepimiz beklenti içerisindeydik. Fakat ne yazık ki Nevruz etkinlikleri, Türkiye’nin birçok yerinde yasaklanıyor. Sadece tek bir günde 21 Mart’ta kutlamanın mümkün olduğuna dair yazılar ve cevaplar valilikler tarafından partimize iletiliyor. İran’da 2 hafta boyunca kutlamalar yapılıyor. Ortadoğu coğrafyasında eğer ‘Nevruz’ bir anlam ifade ediyorsa, bir hafta on gün boyunca bu etkinlikler serbestçe düzenlendi. Elbette eskiden yasaktı. Daha sonrada devletin kendisi düzenlemeye başladı. Biz Devletten etkinlik düzenler yada düzelemez gibi bir beklenti içerisinde değiliz. Ama insanların bu günü nerede ve nasıl kutlayacaklarına kendilerinin karar verebileceğini artık devletinde görmesi ve kabul etmesi gerekiyor.” Şeklinde açıklamada bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber