BİLGEN: SURİYELİ MÜLTECİLER SORUNUNU BAKAN BOZDAĞ´A

BİLGEN: SURİYELİ MÜLTECİLER SORUNUNU BAKAN BOZDAĞ´A

BİLGEN: SURİYELİ MÜLTECİLER SORUNUNU BAKAN BOZDAĞ´A SORDU

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Suriyeli mülteciler sorununu ile ilgili olarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

Bilgen, T.B.M.M Başkalığına verdiği önergede, Suriye’de yaşanan şiddet sebebiyle birçok insanın Türkiye’ye iltica etmiş durumda olduğunu hatırlatarak, bu insanların sayısının 3 Milyona yakın olduğun, resmi makamlarca da teyit edilmekte olduğunu bildirdi. Bu insanların kimisinin kamplarda, büyük bir çoğunluğun da ülkemizde değişik şehirlerde yaşamak durumunda kaldığını da verdiği önergede belirten Bilgen, bu insanların bir kısmının da çeşitli sebeplerle hapishanelerde olduğunu da ifade etti.

HDP Sözcüsü Bilgen, verdiği önergede ayrıca: “Suriye’den Türkiye’ye göç eden kaç Suriyeli hapishanelerdedir? 2- Bu Suriyeliler hangi suçların isnadı sebebiyle hapishanedirler? 3- Suriyeli tutukluların ve hükümlülerin cinsiyetlerine ve yaşlarına göre sayısı nedir? 4-Sadece Suriyelilerin tutulduğu özel bir hapishane var mıdır?” sorularının da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber