Bilgen, Patlamamış Mühimmat Sorununu Bakan Ala'ya Sordu

Bilgen, Patlamamış Mühimmat Sorununu Bakan Ala'ya Sordu

 Halkların Demokratik Partisi (HDP)Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, geçtiğimiz Mart ayında Akbaba Atış ve Tatbikat Alanında patlamamış mühimmat nedeniyle...

 Halkların Demokratik Partisi (HDP)Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, geçtiğimiz Mart ayında Akbaba Atış ve Tatbikat Alanında patlamamış mühimmat nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşı ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılması için T.B.M.M’ne soru önergesi verdi.

 

Bilgen, konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’ya Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması için 10 soru yöneltti.

 

Milletvekili Bilgen önergesinde, Kars ili sınırları içerisinde Akbaba Tatbikat ve Atış Alanı olarak ifade edilen bölge çevresinde patlamamış mühimmatlar büyük bir tehlike oluşturduğunu belirterek, pek çok kere facianın kıyısından dönülen bu bölgede, ne yazık ki yakın bir zamanda bir vatandaşın patlamamış mühimmata basmak suretiyle yaşamını yitirmiş olduğunu hatırlattı.


Bilgen Bakan Ala’ya cevaplandırması için aşağıdaki soruları yöneltti:

 

1- Tatbikat alanına geçen atını çıkarmak için bölgeye giren bir yurttaşımızın hayatını kaybettiği bilgisi doğru mudur?

2- Eğer bu bilgi doğru ise alanda yurttaşların kendisinin ve sahip oldukları hayvanlarının girmesini engelleyecek güvenlik önlemleri alınmış mıdır?

3- Bölgedeki köylere yeterince bilgilendirme çalışması yapılmış mıdır? Eğer bilgilendirme yapılmış ise bu bilgilendirme hangi iletişim kanallarıyla yapılmıştır?

4- İhmalden dolayı yaşandığı iddia edilen ölüm sebebiyle sorumlulara yönelik bir soruşturma açılmış mıdır?

5- Bölgeye girişleri engelleyecek şekilde yeteri kadar tel örgülerin çekilmediği bilgisi doğru mudur? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır?

6- Bu bölgeye girişleri engellemek için düzenli askeri devriye sistemi oluşturulmuş mudur?

7- Şu an bölgede patlamamış mühimmat bulunmakta mıdır? Eğer patlamamış mühimmat bulunmaktaysa bunların ne zaman imha edilmesi planlanmaktadır?

8- Tel örgülerin olduğu bazı bölgelerde uyarıcı levhalardaki yazıların silinmiş olduğu bilgisi doğru mudur?

9- Tel örgülerin olduğu bölgede asılan levhaları okuma yazma bilmeyen yurttaşların okuyamaması sorununu çözmek için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

10- Sorumsuzluktan kaynaklı hayatını kaybettiği iddia edilen yurttaşımızın ailesine tazminat ödenmiş midir?

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber