Bilgen, ´Özel Güvenlik Bölgesi´ni Sordu

Bilgen, ´Özel Güvenlik Bölgesi´ni Sordu

 HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi. HDP Kars Milletvekili Ayhan...

 HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanması istemiyle Meclis'e soru önergesi verdi.
HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi sundu.

Bilgen'in verdiği soru önergesi şöyle:

Uzun zamandır 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilanı adı altında Kars ilinde yaşayan yurttaşlarımız sıkıntılar yaşamaktadırlar. Yurttaşlarımız kendilerine konuyla ilgili şeffaf bir bilgilendirme yapılmadığını belirterek tarım ve hayvancılık başta olmak üzere ekonomik faaliyetlerini sürdüremediklerini belirterek tarafımıza mağduriyetlerini iletmektedirler.

Bu bağlamda;

1- Kars ilinde halen devam etmekte olan kaç Özel Güvenlik Bölgesi mevcuttur?

2- Özel Güvenlik Bölgesi içerisinde olan Çiçekli, Körpınar ve Kavaklı Köylerine köylülerin girişlerinin yasaklandığı bilgisi doğru mudur?

3- Eğer halen girişler yasak durumdaysa ne zaman köylere girişlere izin verilmesi planlanmaktadır?

4- Bu Özel Güvenlik Bölgeleri bir yayla değil köy olması hasebiyle yurttaşların doğan mağduriyetleri üzerine araştırılma yapılmış mıdır?

5- Bu köylere girişlerin yasaklanması devletin 90’lı yıllardaki köy boşaltma politikasına geri döndüğü anlamına mı gelmektedir?

6- Köylülerin karakol komutanına durumlarını anlattıklarında komutanın: ‘Bu sene köylere çıkamayacaksınız yasak buraları artık terk edin! ’ dediği bilgisi doğru mudur?

7- Eğer doğruysa bu konuda görevli memura karşı açılmış bir soruşturma mevcut mudur?

8- Binlerce hayvanı bulunan yurttaşların mağduriyeti konusunda bir çalışma yapılmış mıdır?

9- Eğer köylüler bu köylere gidemezlerse ellerindeki hayvanları nereye götüreceklerdir? Bu konuda bir çalışma var mıdır?

10- 2016 Türkiye’sinde köylerinde elektrik bile bulunmayan köyler için ne yapılması planlanmaktadır?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber