Bakan Arslan Kars'ta Başkanlık Sistemini Konuştu

Bakan Arslan Kars'ta Başkanlık Sistemini Konuştu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan AK Parti'nin Kars'ta Genişletilmiş Divan Toplantısı'na katıldı.

Bakan Arslan Kars’ta Başkanlık Sistemini Konuştu

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan AK Parti’nin Kars’ta Genişletilmiş Divan Toplantısı’na katıldı.

Devlet Su İşleri DSİ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Arslan, önemli konulara değindi. ‘Başkanlık Sistemi’ni getirmeliyiz’ diyen Bakan Arslan, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yüklenerek, Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’nin doğru kararlarda hükümetin yanında olduğunu ve devlet adamlığını her zaman gösterdiğini dile getirdi.

Ülkede iki başlılığın fayda sağlamayacağını kaydeden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkanlık Sistemi’ne dair yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Başkanlık sistemine gitmeliyiz. İster Cumhurbaşkanlığı sistemi deyin, ister başkanlık sistemi. Dolayısıyla bir ülkede iki başlılık olmaz. Cumhurbaşkanı ayrı hükümet ayrı icra ederse iki başlılık olursa, dünyanın Türkiye’yi bu kadar istemediği ve Türkiye'nin büyümesini engellemeye çalıştığı bir ortamda biz kendi kendimize engeller ve adeta kendi ayağımıza sıkmış oluruz.”

Daha güçlü ve Dünya ile mücadele vermek için Başkanlık Sisteminin olmazsa olmaz olduğuna işaret eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “İşte kendi kendimizi engellememek için, hükümetle Cumhurbaşkanlığı arasında aynı partiden olmayı ihtilaf duyduğunda sistemin kilitlenmemesi için, sistemin tek elden yönetilmesi lazım. Cumhurbaşkanı veya Başkan olması lazım. Onun hükümeti ataması lazım ve onun bakanları başkan yardımcılarını belirlemesi lazım ki ülke tek elden yönetirsin. Diyorlar ki efendim ülke eyaletlere bölünür. Böyle bir şey yok. 81 il var 81 ilin seçtiği milletvekilleri var, bu milletvekillerinden oluşan bir meclis var. Yeni sistemde de değişen bir şey olmayacak. Yine bunlar milletvekillerini seçecekler, yine onlardan oluşan bir meclis oluşacak ve bu meclis yasama görevini yapacak. Hem yasama hem yürütme olmayacak. Meclis yasama görevini yapacak zaten yürütme görevi hükümette. Dolayısıyla başkan, başkan yardımcıları ve olurken, yürütme ayrı yasama ayrı herkes görevini bilecek, görev alanı çerçevesinde yapması gerekeni bilecek ve inşallah çok daha başarılı, Dünya ile çatır çatır mücadele eden Dünya’da daha çok sözü geçen bir Türkiye'ye gideceğiz, bu konuda hiçbir kaçış yok.” dedi.

Öte yandan CHP’nin Başkanlık Sistemi için sergilediği tutumun çokta şaşırtıcı olmadığını ifade eden Bakan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Tren kaçmadan binin’ çağrısını hatırlatarak, bu anlamda şahsen pek umudunun olmadığını söyledi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin devlet adamlığını ve duruşunu takdirle karşıladığını da belirten Arslan, “CHP'nin tavrı belli ne söylerseniz söyleyin bir önceki gün söylediğini unutuyor ve size karşı duruyor. Dolayısıyla İnşallah Başbakanımızın dediği gibi bu treni kaçırmaz gelirler ama benim şahsen umudum yok ama MHP kesimi Allah için Devlet Bahçeli öncülüğünde devletin mekanizmalarının tıkandığı zamanlarda ki bunu 7 Haziran'da da net gördük, Bahçeli, devlet adamlığını ortaya koymuştur. AK Parti'nin doğru yaptıklarının yanında duruyor ve diyor ki evet AK Parti bunu doğru yapıyor, ben de yanında duracağım ki insanımıza hizmet edelim.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’yi referandumun beklediğini de sözlerine ekleyen Bakan Arslan, Kars teşkilatına her zamankinden fazla çalışmaları gerektiğini de hatırlattı. Arslan, Başkanlık Sistemi ile ilgili konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı; “İnşallah görünen o ki bu işbirliği ile birlikte biz 330 geçeceğiz zaten açıklandığı gibi 367 ile geçsek bile sizin huzurunuza geleceğiz. Dolayısıyla referandum bizi bekliyor. Teşkilatlar olarak dünden daha fazla çalışmaya, dünden daha fazla ev ev, kapı kapı dolaşmaya devam edeceğiz. inşallah bu konu üzerimize düşen bir görevdir.”(KHA) 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber