Bakan açıkladı! 52 yıllık uygulama kalkıyor

Bakan açıkladı! 52 yıllık uygulama kalkıyor

 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak.Sözleşmelerde...

 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak.Sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır.52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılması son derece önemlidir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Toplantının gündemine ilişkin açıklamayı ise Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yaptı. Vergiyle ilgili, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın alanına giren Ticaret Kanunu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ilgili düzenlemelerin olacağını bildiren Canikli, “Yapılacak olan yatırımları ana başlıklar itibariyle şu şekilde özetlemek mümkün, özellikle damga vergisi ve harçlar kanununda bu anlamda çok önemli yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemeler yapılacak. Bu konuda yatırımcılarımız bu işlemlerle ilgili olarak ödenen damga ve harç nedeniyle zaman zaman şikayetlerini ifade edebilmekte. Bu gerçekten hareketle bu alanda yapacağımız en önemli düzenlemelerden bir tanesi, sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır. Şuanda bir sözleşmenin bütün nüshalarından hem damga vergisi hem de noter harcı alınmaktadır. Düzenleme ile sadece bir nüsha üzerinden bu maliyet yatırımcıya yansıtılacaktır. 52 yıldan sonra böyle bir düzenlemenin yapılmış olması da son derece önemlidir. Belli tutarı ihtiva eden sözleşme ve kağıtların değiştirilmesi halinde yalnızca artan tutar üzerinden harç alınacaktır” diye konuştu.

Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen ihale kararı damga vergisinin iade edileceğini belirten Canikli, “Sigorta sözleşmelerine tanınmış bulunan damga vergisi istisna kapsamına diğer kağıtlarda yer alan sigorta yaptırma taahhütleri de dahil edilecektir. Yüksek ve orta ileri teknoloji sanayi sınıfında yer alan ürünlerin imalatına ilişkin düzenlenen kağıtların damga vergisinden ve söz konusu kağıtlar ve işlemlerin harçtan istisna edilmesi sağlanacaktır” dedi.

“ŞİRKET KURULUŞ MALİYETLERİ AZALTILARAK ŞİRKET KURULUŞUNUN DAHA KISA SÜREDE VE DAHA AZ MALİYETLE YAPILMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR”

Canikli, şunları kaydetti:

“Yatırım teşvik belgesi kapsamında yatırım mallarına ilişkin olarak yatırım teşvik belgesi sahibi yatırımcılar ile bu malların üreticileri ve tedarikçileri arasında düzenlenen kağıtların damga vergisinden söz konusu kağıtlara ilişkin işlemlerin harçtan istisna edilmesi sağlanacaktır. İnşa edilen binalara bina harcı istisnası ve imarla ilgili harçlara ilişkin istisna ile 5 yıl süre ile emlak vergisinden istisna getirilecektir. Yurt dışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemlerin harçlardan düzenlenen kağıtlarında damga vergisinden istisna edilmesi sağlanacaktır. Şirketlerin kuruluş aşamasındaki defter tasdik işlemlerinden bundan sonra harç alınmayacak. Tacirlerin veya şirketlerin kurucularının imzalarını gösteren sirkülerlerin noter yerine ticaret sicilinde yapabilmelerine imkan sağlanacak. Şirketlerin tür değişikliğiyle, tasfiye süreçleri kolaylaştırılacak. Türkiye’de iş yapma kolaylığını arttırmak amacıyla bu işlemler Dünya Bankası tarafından takip ediliyor ve her yıl raporlanıyor. Türkiye iş yapma kolaylığı açısından 189 ülke arasından 55.sırada. İyi bir sıra ama bunun daha da yukarılara götürülmesi gerekiyor. Bunu sağlayacak özellikle şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik formaliteler tamamen bertaraf edilecek. Şirket kuruluş maliyetleri azaltılarak şirket kuruluşunun daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılması gerçekleştirilecektir.”

Canikli, Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik potansiyelini daha da arttırdıklarını anlattı.

Bölgesel yönetim merkezlerine bir takım teşvikler getirdiklerini de ifade eden Canikli, “Uluslar arası şirketlerin birden fazla ülkeyle ilgili Türkiye’den yaptıkları yönetim için oluşturulan bölgesel yönetim merkezlerinin özellikle çalışanlarına yönelik ücretler üzerinden alınan vergilerine istisna getiriyoruz. Birikimli hayat sigortalarından toplu çekme değil, daha uzun vadeli ve emeklilik ödemesi şeklinde aylık ödeme şeklinde uygulamayı teşvik etmek amacıyla bu şekilde tercihini kullananlar için ilave teşvik mekanizmalarını getiriyoruz. İslam ülkelerinden sermaye akışını hızlandırmak ve oradaki finansman imkanlarının Türkiye’ye aktarılması amacıyla faizsiz finans ürünlerinin yaygınlaştırılmasının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Bu kapsamda Kurumlar Vergisi Kanunu, Katma Değer Vergisi Kanunu, Damga Vergisi Kanunu ve Harçlar Kanunu’nda düzenlemeler yapılıyor. Kira sertifikasına ilişkin kurumlar vergisi Kanununda yer alan istisnalar yeniden düzenleniyor. Her türlü varlık ve haklar istisna kapsamına alınıyor” açıklamasında bulundu.

“TURKUAZ KART UYGULAMASI BAŞLATILACAK”

“Muhtasar beyanadi ile Sosyal Güvenlik Kurum bildirgesini birleştiriyoruz” diyen Canikli, Bu da mükelleflerde işletmelerde hem bir tasarruf sağlayacak hem de kayıt dışılığın azaltılmasına katkı sağlayacak. Yabancıların Türkiye’deki çalışmalarına ilişkin şartlar iyileştirilmekte esneklik sağlayıcı düzenlemeler hayata geçirilecektir. Bugüne kadar farklı bakanlıklar tarafından verilen uluslar arası çalışma izinleri bundan sonra tek bakanlık tarafından koordine edilecek ve yürütülecek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından. Bugüne kadar nitelikli yabancı yatırımcı ve çalışanlara ilişkin Türkiye’de çalışmalarına ilişkin bir kolaylık yok iken ülkemizin kalkınmasını destekleyecek yatırımları yapacak bilimsel ve teknolojik gelişmeye katkı sağlayacak nitelikli yabancılara ülkemizde süresiz çalışma ve ikamet sağlayan Turkuaz Kart verilecek. Bu uygulama başlatılacak” ifadelerini kullandı.
Canikli, Suriyeli mülteciler için daha kolay çalışma izni verilmesinin önünün açıldığına da dikkat çekti.
Canikli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar güvenlik nedeniyle yabancılara ait çalışma izinleri, sadece yabancının yurda giriş yasağı olması halinde reddediliyordu. Onun dışında kamu sağlığı, güvenliği ve kamu düzeni açısından bir değerlendirme ve reddetme imkanı söz konusu değildi. Bu düzenleme ile Türkiye’ye giriş yasağı olanların dışında ayrıca kamu sağlığı, kamu düzeni ve güvenliği açısından sakıncalı kişilerin çalışma izinlerinin iptal edilmesi hususu yasal statüye kavuşturulmaktadır. Esasında bu uygulanıyor ama yasal bir düzenleme olmadığı için mahkemeler tarafından çoğunlukla iptal edilmektedir. Bu sakıncanın ortadan kaldırılması için bu düzenleme yapılmaktadır. Ülkemizin kalkınmasını destekleyen yatırımları yapacak, yatırımların kapsamı, miktarı ve hangi yatırımların yapılması halinde verileceği belirlenecek. Ülkemizin kalkınmasını destekleyen yatırımları yapacak, ülkemizin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkı sağlayacak nitelikli yabancılara ülkemizde süresiz çalışma ve ikamet sağlayan Turkuaz Kart uygulaması başlatılacak.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika