ARÜ'nün SERKA projesinde sona yaklaşıldı

ARÜ'nün SERKA projesinde sona yaklaşıldı

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz; ARÜ akademisyenleri tarafından yürütülen, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) destekli "Ardahan Kale ve Kuleleri Belgesel Film Projesi"nde son aşamaya gelindi.

Proje hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Korkmaz Ardahan Kale’sinde gerçekleştirilen röportajda; bölgenin jeostratejik önemine değinerek, Ardahan’ın kale ve kuleler şehri olduğuna dikkat çekti.

Rektör Prof. Dr. Korkmaz sözlerine şöyle devam etti, “Asya’dan ve Kafkasya’dan gelen göçlerin giriş kapısı olduğu için genellikle savunma, korunma ve gözlem amaçlı kaleler ve kuleler inşâ edilmiştir. Bu bakımdan Ardahan’ın bir kaleler ve kuleler şehri olduğunu söylemek mümkündür. Ardahan’da 53 tane kale ve kule bulunmaktadır. Ancak böylesine önemli bir potansiyele sahip Ardahan’ın tarihi kimlik olarak çektiği turist maalesef yoktur. Özellikle kış aylarında böylesine önemli mekânlara sahip Ardahan’ın turizm potansiyelinin işletilememiş olması hem ülkemiz ekonomisi için hem Ardahan ekonomisi için önemli bir kayıptır. Ayrıca bu tarihi değerlerin bizim olduğu kadar insanlığın hafızasında da önemli bir değer olarak kaldığını da belirtmek istiyorum.” Gerçekleştirilen projenin Ardahan’ın tanıtımına önemli bir katkı sunacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Korkmaz, ayrıca projede yer alan Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, Yrd. Doç. Dr. Sami Patacı ve proje yürütücüsü Öğr. Gör. Turgay Kural’a teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ardahan