ANİ'DE BİR İLK DAHA YAŞANACAK

ANİ'DE BİR İLK DAHA YAŞANACAK

Vali Günay Özdemir, engelliler ile bir araya geldiği kahvaltılı programda yaptığı açıklamada, yılın her 14 Mayıs’ında, Kars’ta geçmişi...

Vali Günay Özdemir, engelliler ile bir araya geldiği kahvaltılı programda yaptığı açıklamada, yılın her 14 Mayıs’ında, Kars’ta geçmişi 5 Bin yıl öncesine varan ve İpek Yolu güzergâhında bulunan Tarihi Ani Ören yerinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle ülke genelindeki engelli vatandaşlarla buluşacaklarını açıkladı.

Özdemir açıklamasında, Kars Alile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek 14 Mayıs Engelliler İle Empati Gününde, Türkiye’de her ilde faaliyet gösteren, engelli dernekleri ve dayanışma derneklerini Kars’a davet edeceklerini söyledi.

14 Mayıs öncesi Kars’a gelecek olan engellileri, Karslı gönüllülerin evlerinde misafir etmeleri çağrısında bulunan Vali Özdemir, bu nedenle Tarihi Ani Ören Yerinde gerçekleştirilecek etkinliğin Türkiye’de bir ilk olacağını ve ülke genelinde farkındalık yaratacağını söyledi.

Vali Özdemir, Çeltikov Otel’de engelliler ile bir araya geldiği kahvaltılı programda yaptığı açıklamayla projesini duyurdu. Dolunay Derneği Başkanı Bahattin Şeker, Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak ve gazetecilerin de katıldığı programda Vali Özdemir, 14 Mayıs’ta hiçbir akli ve vücut engeli olamayan bireylerin, tam gün boyunca bir engelli gibi yaşayarak, engelli bireylerin çektikleri zorlukları bizzat yaşayarak empati kurmalarının sağlanacağını söyledi.

Her yıl ülke genelinde 10 -16 Mayıs tarihleri arasında engelliler haftasında çeşitli sivil toplum örgütleri ve ilgili devlet kurumlarının çeşitli etkinlikler yaptığını hatırlatan Vali Özdemir, Kars’ta her 14 Mayıs’ta Engeliler ile Empati Günü ilan ederek, bu günü tüm dünyaya Kars’tan başlatmak istediklerini belirtti.
Her 14 Mayıs’ı kurumsal hale getirmek istediklerini de açıklayan Kars Valisi Günay Özdemir: “Her yıl bütün ülkemizde ve dünyada bu anlamda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bu önemli günü, özellikle Ani’den başlatmayı düşünüyoruz. Çünkü Ani geçmişte 20 civarından medeniyetlerin kurulduğu bir mekan ve biz bu medeniyetlerin kurulduğu Ani’den, tüm dünyaya engelliler adına seslenmek istiyoruz. Ani, aynı zamanda tarihi İpek Yolu’nun geçtiği bir mekandır. Biz İpek Yolu üzerinden de bütün dünyaya bu şekil de ulaşmayı düşünüyoruz. Böylece Ani’den Dünyaya bir pencere açılacak” Dedi.
ARTIK EDİRNE’DEN KARS’A DEĞİL, KARS’TAN EDİRNE’YE…
Artık “Edirne’den Kars’a”, ifadesi yerine “Kars’tan Edirne’ye” şeklinde değiştirmenin vaktinin geçtiğine de dikkat çeken Vali Özdemir: “Yıllardır ülke genelinde, ‘Edirne’den Kars’a” veya “Edirne’den Ardahan’a” şeklinde bir ifadeler kullanılır. Biz bu ifadeyi bundan sonra ‘Kars’tan Edirne’ye, Kars’tan Londra’ya, Kars’tan Pekin’e” şeklinde İpek Yolu üzerinden bu anlayışımızı bu farkında lığımızı geliştirmek istiyoruz. Onun için sivil tolum örgütlerimiz ile birlikte böylesine önemli bir gün yaparak Kars’tan Dünyaya yaymak istedik. Bu konuda, Türkiye’deki ve dünyadaki bütün sivil toplum örgütlerini bu konuya gönül veren bütün engellilerle ilgili, engellerle beraber sosyal sorumluğunu yerine getiren, bütün vatandaşlarımızı 14 Mayıs’ta Kars’a bekliyoruz ve davet ediyoruz.” Dedi.

BAHATTİN ŞEKER: “TÜM İNSANLARIN GÖNÜL DOSTU OLMALARI”

Her bir engellinin, engelli olmaya insanların gönüllerinde yer alması gerektiğine dikkat çeken Dolunay Derneği Başkanı Bahattin Şeker de, Türkiye’de olduğu gibi, Dünyanın hiçbir ülkesinde engelliler ile ilgili empati günü diye günün olmadığına işaret etti.

Kars Valisi Günay Özdemir’in öncülük ettiği ve Dünyada ilk kez ‘Engelliler İle Empati Günü’ adı altında Ani Ören Yerinde böylesine önemli bir etkinliğin gerçekleştirileceğini söyleyen Şeker, özellikle gazetecilerin kendilerini bir tam gün bir engelli yerine koyarak, engelliler ile empati kurmalarını önerdi.

Dünyadaki tüm insanların gönül dostu olmaları gerektiğine ve gönüllerin engelsiz olması gerektiğine de vurgu yapan Şeker: “Vali Özdemir ile başlayan bu önemli gün son derece önemlidir. Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da engelliler ile ilgili bir empati günü yok. 14 Mayıs Kars’ta bir ilk olacak. 14 Mayıs’ta sağlıklı ve bir engeli olmayan bir tam gün, bir engelli gibi yaşayacak. Yani bir engellinin yerine geçecek. Bizlerin önerisi o gün siz gazeteciler bir engelli gibi yaşayın ve engeller ile empati kurun ve yaşadıklarınızı kaleme alın ve yazın. Görme engelli ve ama bir gazeteci olan ve mesleğiniz bir günlüğüne böyle icra edin. Bizim derdimiz şu; benim herhangi bir sorunum yok sağlıklıyım amabenim sorunum yürekte bunu yapmamızda ki sebep, insanların kalbindeki o engelli kaldırmaktır. Yoksa bir günlüğüne empati yaptırmak değildir. Mesele şu, dost olmak gönül dosttu olmak gerek. Gönülde engellilere bir yer yoksa toprakta da yer tanıyamazsınız. Önce toprakta da gönlüne güzel bir yer koyacaksınız ki sonra toprakta da kullara sıkıntı olmasın. Engellilerimizi ihmal etmemeliyiz. Çünkü bu gençlik bizim yetiştirdiğimiz gençlik ve yönlendirecek olan yine sizlersiniz. İnşallah bizim gençliğimiz de bu empati anlamında ciddi bir çalışma içine girecek, Türkiye bazında Kars’taki bu etkinlik yaygınlaşacak” dedi.

FARUK OCAK: “ENGELLİLERİN SORUNLARININ ORTADAN KALKMASI GEREK”

Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak ta, dünyayı yönetenlerin artık engellileri görmeleri gerektiğine vurgu yaprak, engellilerin sorunlarının ortadan kalkması durumunda, dünyaya barış, huzur ve mutluluğun geleceğini söyledi.

Dünyanın birçok yerinde yaşanan savaşlarının son bulması ve silahların susması çağrısında bulunun Faruk Ocak: “Sayın Valimizin bizlere gösterdiği ilgi ve anlayıştan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın Valimiz, toplumda engellilerin sorunları için farkındalık oluşturmak adına bizlere destek verdi. Her zaman dediğimiz gibi dünyada engelli konusu sona erdiği zaman barış, mutluluk ve huzur da gelir. Bu nedenle dünyayı yöneten insanların artık bizleri görmesi ve bütün insanların huzur bulması için hiç kimsenin göz önüne almadığı, her kesin unuttuğu, her kesin acıyarak baktığı biz engellilerin sorunlarını anlamak için bizlerle beraber yaşamayı hissedebilmeleri için böyle bir farkındalık oluşturacağız. Ve biz diyoruz ki dünyada silahlar sussun ve her kes insanca yaşamaya başlasın. Bütün engelli dünyasını 14 Mayıs’ta Ani Ören Yerine bekliyoruz.”dedi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber