Ani Antik Kentte 14 Mayıs, Engellilerle Empati Günü İlan Edildi

Ani Antik Kentte 14 Mayıs, Engellilerle Empati Günü İlan Edildi

 Kars Valisi Günay Özdemir'in öncülüğünde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla 14 Mayıs tarihi, Kars'ta 'Engellilerle Empati Günü' olarak...

 Kars Valisi Günay Özdemir'in öncülüğünde 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla 14 Mayıs tarihi, Kars'ta 'Engellilerle Empati Günü' olarak ilan edildi.


Ani Örenyeri'nde düzenlenen programda, Kars Valisi Günay Özdemir, bastonla tek ayağını kullanmadan penaltı atışı yaptı. Kafkas Üniversitesi öğrencileri ise tekerli sandalye ile yarıştı, bastonlarla maç yaparak Kars'tan ilan edilen '14 Mayıs Engellilerle Empati Günü'ne dikkat çekti. Programda konuşan Dolunay Derneği Başkan Yardımcısı Faruk Ocak, "Dünyada olan terörizmin ve savaşlar, bizim sayımızı günden günde artırmaktadır. Oysa bizler hiç kimsenin engelli yaşamaması taraftarıyız. Engellilik herkes için korkulacak rüya değil, sevindirecek hatta bunu pozitif ayrımcılığını yaşayacak bir millet olarak burada bulunmaktan dolayı, sizlerin arasında var olmaktan dolayı hepinize teşekkür ederiz" dedi.

"ANİ ÖRENYERİ'NDEN BİR GÖNÜL KAPISI AÇTIK"

Ani Ören yerindeki programda engellilerle tek tek görüşen Vali Günay Özdemir, Anadolu'nun ilk giriş kapısından 14 Mayıs'ı 'Engellilerle Empati Günü' olarak ilan ettiklerini söyledi.
Vali Özdemir, "Özellikle bugün egellilerle hemhal olma günü. Onları anlama, onlarla beraber nasıl yaşayacağımızı öğrenme günüdür. Onun için bugünü önemsiyoruz. İnşallah bugün bütün ülkemizde ve dünyada bütün insanların beraber yaşama kültürünün geliştiği bir gün olur. Özellikle bu günü Ani Antik kentinde yaptık ki, çünkü Ani Kenti Anadolu'ya Selçukluların ilk geldiği kenttir. 1064 yılında Malazgirt Zaferi'nden önce Ani, Selçuklular tarafından feth edilmiştir. İlk Anadolu'daki cami Ani'de yapılmış ve Ani Anadolu'nun kapısı olmuştur. Onun için biz de bugün özellikle empati gününü Ani'de yaptık ki böyle bir ilki burada gerçekleştirdik. Ve buradan bütün dünyadaki engellilerimize bir gönül kapısı açalım, bir başlangıç yapalım istedik" diye konuştu.


Konuşmaların ardından önce öğrenciler, koltuk değnekleriyle penaltı atışı yaptı. Vali Günay Özdemir de engellilerle empati kurulmasına dikkat çekmek için koltuk değneğiyle topu kaleye gönderdi. Daha sonra Kafkas Üniversitesi öğrencileri, koltuk değnekleriyle önce yarış yaptı, ardından gözlerini bağlayarak görme engelli bastonuyla yürüdü. Gözleri bağlı yürüyenler ise yönlerini bulmakta zaman zaman zor anlar yaşadı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber