'Allah Bir daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın'

'Allah Bir daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın'

Aktif Eğitim-Sen Kars İl Temsilciliği 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü yıldönümü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“12 Mart 1921’de milli bir ruhun kaleme aldığı İstiklal Marşı, bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olmakla birlikte ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek ve mütemadiyen yaşayacak olan mukaddes kavramlar manzumesidir. İstiklal Marşı’nı anlayabilmek ve kavrayabilmek için, öncelikle Mehmet Akif’i çok iyi bilmek, onun tüm hatlarıyla benliğinde muhafaza ettiği, “milli mücadele ruhunu” üst seviyede tanımak ve bu ruhu, hakkı ile hissetmek şarttır. İstiklal savaşı, kuşku yok ki Türk Milleti'nin ölüm kalım harbi olmuştur. Böyle zamanlarda milletler kendilerini var eden ve ayakta tutan esas değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet gibi mefhumların kıymeti, barış zamanlarında pek fazla anlaşılamasa da milletlerin zorlu süreçlerden geçtiği bilhassa savaş zamanlarında bunların ne denli önemli değerler oldukları bir kez daha üstelik tüm hassasiyetiyle anlaşılır ve idrak edilir. Bu kavramlar, o denli mühimdir ki, onlar olmadan adeta yaşamak imkânsızdır. İşte bu sebeplerden dolayı milletler bunlar uğruna gerektiğinde ölümü bile göze alır. Zira bu kavramlar uğurlarına, binlerce hatta yüz binlerce insan şehit ve gazi olduğu içindir ki bunlara mukaddes bir anlam atfedilmiştir ve toplumlar bunları bu şekilde kabul etmiş ve yüreklerinde saklamışlardır. Mazisi her zaman şanlı olan atalarımız, şehitlerimiz, gazilerimiz bu cennet vatanı en kutsal varlıkları olan canlarından vazgeçerek bize miras bıraktı. Bundan ötürü bizler de, gelecek kuşaklara bu kutsal emaneti en güzide bir şeklinde taşımak zorundayız. Unutmayınız ki, omuzlarınızda atinin sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluğu taşımak ise öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Keza çalışmak ister, gayret ister ve yeri geldiğinde ise fedakârlık ister. Atalarımızdan bize intikal eden bu kutsî mirası geleceğe aktarmak Akif ruhlu nesillerle mümkündür. Bu ruha sahip olmak için bütün ruhu memleketi ve milleti adına çarpan Mehmet Akif olmakla mümkündür.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda Türk Milleti’nin inancını açık bir şekilde anlatmıştır. Çanakkale Savaşı'nı yazdığı şiirle destanlaştıran Akif, topyekûn milli mücadelenin yaşandığı Kurtuluş Savaşı’na da İstiklal Marşı'mızı armağan etmiştir. İstiklal Marşı, bağımsızlığımızı simgelediği kadar Türk Milleti’nin destanî milli ruhunun Akif'in ruhunda mecz olup kelimelere yansımış halidir. Bağımsızlığımızın ve hürriyet aşkımızın en veciz ve en seçkin ifadesi olan İstiklal Marşı’nı Türk Ordusunun şahsında aziz milletimize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyorum. “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.