Aliyev Kars´ta Da Anıldı

Aliyev Kars´ta Da Anıldı

 Azerbaycan Umum Milli Lideri Haydar Aliyev, doğumunun 93. yıldönümünde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, Azerbaycan, Nahçıvan, Türkiye ve...

 Azerbaycan Umum Milli Lideri Haydar Aliyev, doğumunun 93. yıldönümünde dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi, Azerbaycan, Nahçıvan, Türkiye ve Kars’ta da anıldı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen anma programında, Merhum Haydar Aliyev’in Eski Erzurum Yolu üzerinde bulunan büstüne, Başkonsolos Ayhan Süleymanlı, konsolosluk çalışanları ve Kafkas Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler karanfiller bıraktı.

Anma etkinliğine katılan Başkonsolos Süleymanlı ve beraberindekiler, daha sonra Kafkas Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan Haydar Aliyev Vakfı tarafından yaptırılan, Haydar Aliyev Eğitim Merkezini ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Başkonsolos Süleymanlı merkeze kitaplar hediye ettikten sonra, Azerbaycanlı öğrencilere Merhum Haydar Aliyev’i anlattı. Süleymanlı’nın ardından Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Slaw Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hurşit İsayev’de öğrenciler Aliyev’i anlattı.

Büste karanfiller bırakıldıktan sonra Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti’ne liderlik ettiği zamanlarda ülkesinde çok büyük gelişmelere imza attığını söyledi.

Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhuriyeti başkanlığına seçilmeden önce o dönem Azerbaycan’ın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Biriliği’ne (SSCB) bağlı 15 cumhuriyet arasında en geride kalmış Cumhuriyetlerden birisi olduğunu hatırlatan Başkonsolos Süleymanlı, O’nun yüksek seviyedeki yöneticilik kabiliyeti, gördüğü işler ve hayata geçirdiği faaliyetler sayesinde Azerbaycan’ın Sovyetlerde en gelişmiş bir Cumhuriyet haline geldiğini söyledi.

HAYDAR ALİYEV, İLK MÜSLÜMAN TÜRK OLARAK SOVYETLER BİRLİĞİNDE EN YÜKSEK GÖREVLERDE ÇALIŞTI

Haydar Aliyev’in ilk Müslüman Türk olarak Sovyetler Birliğinde en yüksek görevlerde çalışmış olduğunu da belirten Süleymanlı: “Haydar Aliyev yaptığı hizmetlerden dolayı Azerbaycan halkı, hatta SSCB halkı tarafından da çok seviliyordu. O,1990 yılından sonra Moskova’dan ayrılarak Azerbaycan Cumhuriyetine geldi. O dönem Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti çok ağır günler yaşıyordu. Haydar Aliyev’in büyük siyaseti ve tecrübesi sayesinde Nahçıvan ağır günlerden çıktı. O zaman Ermeniler Karabağ ile birlikte Nahçıvan Özerk Cumhuriyetini de işgal etmek istiyorlardı. O’nun gösterdiği faaliyetler ve hayata geçirdi siyasetler sonucunda Ermeniler buna nail olamadılar. Nahçıvan Ali Meclis Başkanı olduğu zamanlarda Umum Milli liderimiz Türkiye ve İran ile iyi ilişkiler kurmayı başardı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında köprü kuruldu” dedi.

AZERBAYCAN’I İSTEMEYEN DIŞ GÜÇLER VATANIMIZI BÖLMEK VE PARÇALAMAK İSTİYORLARDI

Haydar Aliyev’in Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinde çalıştığı zamanlarda, Azerbaycan’ın her yerinde iç savaşlar yaşandığını da hatırlatan Başkonsolos Süleymanlı açıklamasında: “Azerbaycan’ı istemeyen dış güçler vatanımızı bölmek ve parçalamak istiyorlardı. O zaman halk, Haydar Aliyev’e müracaat ederek Azerbaycan’ı bu kötü durumdan kurtarması nedeniyle Bakü’ye davet ettiler. O, 1993 yılında ilk önce Azerbaycan’ın parlamento başkanı seçildi. Daha sonra da Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı seçildi. Kısa sürede gösterdiği faaliyetler neti93,yıldömündecesinde Azerbaycan Cumhuriyetinde ilk önce iç savaşı durdurmaya başardı.

20 EYLÜL 1994 TARİHİNDE, BAKÜ'DE "ASRIN MUKAVELESİ"NİN İMZALANDI

Onun uyguladığı siyasetler sayesinde Azerbaycan Cumhuriyeti gelişmeye başladı. 20 Eylül 1994 tarihinde Bakü'de "Asrın Mukavelesi"nin imzalanması ile temeli atılan Azerbaycan'ın yeni petrol stratejisi bu günde başarıyla uygulanıyor. 1996 yılında Azerbaycan’ın ekonomisinde büyük ilerlemeler başladı. Haydar Aliyev’in halkı karşısında gösterdiği hizmetler çoktur. Muasır dünyada Azerbaycan Cumhuriyetini Haydar Aliyev’e göre tanınır. Haydar Aliyev dış siyasetinde de dengeli bir politika kurdu. Azerbaycan’ı kısa bir zamanda kendisine layık bir devlet biçimiyle tanıştırmaya nail oldu. Haydar Aliyev sadece Azerbaycan halkının değil, aynı zamanda Türk dünyasının yetiştirdiği en büyük şahsiyetlerden biridir. Türkiye ile ilişkilere de büyük önem veriyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı olduğu zamanlarda birkaç defa Türkiye’yi resmi ziyaret etmiştir. Türkiye ile olan ilişkilerin önemi Bakü-Tiflis-Ceyhan gibi önemli petrol boru hattını Türkiye’den geçirmeye nail olmasıdır. Bakü-Tiflis-Erzurum ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun fikir babası Haydar Aliyev’di. Azerbaycan halkı Haydar Aliyev’i hiçbir zaman unutmayacaktır. Haydar Aliyev Azerbaycan halkının kalbinde yer tutmuştur.”ifadeler kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber