1. HABERLER

  2. KARS HABER

  3. Alibeyoğlu’ndan Kars’ta Sel Baskınları ve Çözüm Önerileri
Alibeyoğlu’ndan Kars’ta Sel Baskınları ve Çözüm Önerileri

Alibeyoğlu’ndan Kars’ta Sel Baskınları ve Çözüm Önerileri

Kars eski Belediye başkanı Naif Alibeyoğlu, yoğun kar yağışının yaşandığı Kars’ta sel baskınları ve çözüm önerileri anlattı.

A+A-

Lider Haber Ajansı/TURGUT KAYA 

Yaşanan yoğun kar yağışı sonrası oluşan sel baskınlarına değinen Kars eski Belediye başkanı Naif Alibeyoğlu, “Kars eski Belediye başkanı Naif Alibeyoğlu Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı konumundaki Kars akarsu vadileriyle ve önemli yükseltiler olan Allahüekber Dağları, Kısır Dağı, Akbaba Dağı, Aladağ, Aşağıdağ ve Yahni Dağı ile çevrelenmektedir.

Aylık ortalama yağış miktarı 20 kg/m2 ‘den başlamak suretiyle 80 kg/m2 lere ulaşabilmektedir. Özellikle karların erimesiyle şehir merkezimizin güneybatısından geçen Kars Çayı’nda, O’na bağlanan yan derelerde yükselmelere, taşmak suretiyle can ve mal kaybına sebebiyet verebilmektedir.

Bu sorunun kesin çözümü ile ilgili teknik danışmanlarımdan aldığım  bilgiler doğrultusunda;
Kars Çayı’nın membasında bir baraj yapmak suretiyle hem taşkınları sonlandırmak ve hayvancılıkta ülke ekonomisindeki yeri yadsınamaz şehrimizin hayvansal yem üretimine katkı sağlaması bakımından basınçlı sulama sisteminin inşa edilmesi büyük önem arz etmektedir. Konu ile ilgili olarak DSİ nin planlama ve proje çalışmasının devam ettiği bilinmektedir. Ancak uzun yıllar askıda bulunan bu projenin hayata geçirilmesi için artık kalıcı adımların atılması gerekmektedir.

Ayrıca Kars Çayı’na bağlanan Molla Ömer Deresi Taşkın Koruma Kanalında yer yer demiryolu ağı ile kesiştiği noktalarda dik kurbların bulunması suyun hızını kesmekte ve geriye doğru şişmek suretiyle taşkına neden olmaktadır.
Bu nedenle ilgili kurumlarca taşkın anında şehre su taşıyan ve yağış havzası fazla olan derelerde şehire girmeden kuşaklama kanalı veya taşkın sönümleyici yapıların yapımı çalışmalarına acilen başlanılmalıdır.

Bu proje ve düzenlemelerin biran önce  hayata geçirilmesi halinde ilimizde taşkın ile ilgili sorun kalmayacak ve değerli hemşehrilerimiz artık mağdur olmayacaklardır..” dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum