22 MART Dünya Su Günü

22 MART Dünya Su Günü

 Dünyada suyun her geçen gün artan önemi nedeniyle, 1992 yılında Rio De Jenerio’da düzenlenen BM Genel Kurulunda, BM Çevre ve Kalkınma Konferansında...

 Dünyada suyun her geçen gün artan önemi nedeniyle, 1992 yılında Rio De Jenerio’da düzenlenen BM Genel Kurulunda, BM Çevre ve Kalkınma Konferansında alınan kararla, her 22 Mart’ta kutlanan Dünya Su Günü’ Kars’ta da icra edildi.

Tüm dünyada olduğu gibi Devlet Su İşleri (DSİ) Kars, Ardahan, Iğdır 24’üncü Bölge Müdürlüğünce de her yıl farklı konu başlıkları altında kutlanan ‘Dünya Su Günü’ bu yıl ‘Su ve İstihdam’ sloganı ile kutlandı.

DSİ 24.Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen kutlama etkinliğinde, Dünya nüfusunun ve sanayileşmenin gün geçtikçe artması neticesinde birçok ülkede su sıkıntısı çekilmekte olduğuna vurgu yapıldı.

DSİ 24. Bölge Müdürü Nesip Özden günün anlam ve önemini belirten yaptığı konuşmada, Dünya Su Günü’nün ülkemizde de 1666 yılından bu yana Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü önderliğinde çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirterek, suyun öneminin genç nesillere benimsetildiğini söyledi.

Bu önemli gün nedeniyle suyun yaşam için önemi konusunda genç neslin ve öğrencilerin bilgi düzeyinin arttırılması amacıyla, ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmaları da düzenlenerek dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdiklerini söyledi.

Müdür Özden’n konuşmasının ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığıca ve Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğünün Kars, Ardahan ve Iğdır’daki faaliyetlerine ilişkin kurumca hazırlanan sinevizyon gösterisi katılımcılara izletildi.

İLKÖĞRETİM OKULLARI ARASINDA RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI DÜZENLENDİ

Daha sonrada ‘Dünya Su Günü’ nedeniyle ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeleri verildi. Kompozisyon dalında Kars’ta 1. olan Kümbetli Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Doğukan Özgür Kazaklı, yazdığı “Hayat ve Su”, 2. olan KAKÜV 8. Sınıf Öğrencisi Ali Yasin Bağcı, “Su Hayattır” ve yarışmada 3. Olan KAKÜV 8. Sınıf Öğrencisi Berhem Yılmaz “Vakit Çok Geç Olmadan” isimli kompozisyonları okudular.

Kutlama etkinliğinde, kompozisyon dalında Iğdır’da 2. olan Hicran Kıraç Şehit Er Erkan Akdeniz Ortaokulu 8/A sınıfı öğrencisi “Bir Damla Hayat”, Iğdır ilinde 3. olan Macar Rauf Akallan Er Erkan Akdeniz Ortaokulu 7/B sınıfı öğrencisi tarafından “Suyun Hayatımızdaki Önemi” konulu kompozisyonlarını kaleme aldıkları belirtildi.

Ardahan’da ise 1. olan Zeynep Sıla Kement 23 Şubat Ortaokulu 7/D sınıfı öğrencisi “Yaşam Kaynağı”, Ardahan’da 2. olan Sinem Yılmaz Sadiye ve Abdullah Tan Ortaokulu 8/B sınıfı öğrencisi tarafından “Suyun Önemi” isimli kompozisyonlar kaleme aldığı açıklandı.

Ayrıca Kars, Ardahan ve Iğdır’da dereceye giren, Resim dalında Kars’ta 1. olan Kümbetli Ortaokulu 7/ sınıfı öğrencisi Sümeyra Ertaş, Resim dalında Iğdır ilinde 1. olan TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 8/B sınıfı öğrencisi Doğukan Aktaş, Iğdır ilinde 2. olan Hürriyet Ortaokulu 8/B sınıf öğrencisi Betül Aras, Resim dalında Iğdır ilinde 3. olan Şehit Er Erkan Akdeniz Ortaokulu 8/A sınıf öğrencisi Nurhayat Etreci, Resim dalında Ardahan ilinde 1. olan TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 8/B sınıfı öğrencisi Emre Duran’ın resimlerin gösterildi ve öğrenciler resimlerinin içeriği hakkında bilgi verdi.

Düzenlenen kutlama etkinliğine, DSİ Bölge Müdürü Nesip Özden, Bölge Müdür yardımcıları Yusuf Korkutata, Meftun Çağlar, Abdulgafur Erdoğdu, yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenler, gazeteciler ve ilgili birim amirleri katıldı. Ayhan Yiğit’in yaptığı etkinlikte, Damla Dinç ile Canan Türker’in hazırladığı slayt gösterisi ve DSİ genel müdürlüğünce hazırlanan tanıtım filmi ile DSİ’nin Kars, Ardahan ve Iğdır illerinde yaptığı hizmetleri gösteren slayt gösterileri dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber