17 yıldır karaciğer nakli bekleyen Pınar Kadirhan´dan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan´a açık çağrı.

17 yıldır karaciğer nakli bekleyen Pınar Kadirhan´dan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan´a açık çağrı.

Kars’ın Merkez Çakmak Köyünde 17 yıldır karaciğer nakli bekleyen Pınar Kadirhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık çağrıda bulunarak,...

Kars’ın Merkez Çakmak Köyünde 17 yıldır karaciğer nakli bekleyen Pınar Kadirhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık çağrıda bulunarak, organ naklinin günah olmadığını gündeme getiren bir konuşma gerçekleştirmesini istedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek bir sözünün bir anda medya aracılığıyla ülke ve dünya gündemine geldiğine dikkat çeken Kadirhan, böylelikle Erdoğan’ı seven milyonlarca insandan bazılarının, binlerce organ bağışı bekleyen insana organ bağışlayarak, onları hayata tutunduracaklarına inandığını söyledi.

Aynı çağrıyı Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e de yapan Pınar Kadirhan, organ naklinin günah olmadığının hutbe olarak camilerde okutulmasını, yazılı ve görsel basında da çeşitli yayınlar yapılmasını da istedi.

Kars’ın Ankara Yüksek İhtisas Hastanesine uzak olması nedeniyle daha önce çıkan fırsatı değerlendiremediğini de söyleyen Kadirhan, Ankara'daki hastaneye 6 saat içinde ulaşamadığı için bu hayati fırsatı kaçırdığını da hatırlattı.

ÇAPRAZ NAKİL İÇİN KANUN ÇIKARTILSIN

Öte yandan Pınar Kadirhan, Sağlık Bakanlığının çapraz nakil konusunda yasal düzenleme yapmasını da istedi. Türkiye’de bazı özel hastanelerde çapraz nakil yapıldığını ve devlet hastanelerinde ise çapraz naklin yapılmadığını belirten Kadirhan, çapraz naklin karşılıklı olarak iki hasta yakının veya gönüllünün karşılıklı olarak bir birlerinin hastalarına organ transferi yapması olduğunu söyledi.

OKYANUS ÖTESİNDEN YARDIM ELİ

Kars’ta görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarının Pınır’ın 17 yıllık hayata tutunama öyküsünü gündeme getirmeleri üzerine bir umut eli Amerika’dan geldi.

Pınar’ın ile ilgili Ulusal Kanal’da yayınlan haberi Amerika’da izleyen İTÜ Mezunları Derneği ABD Başkanı Oğuz Alpöge, okyanus ötesinden bir el uzattı. Alpöge, dostu Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gürkan Öztürk ve koordinatör Fatma Eren ile diyaloğa girerek, Pınar’ın bir an önce sağlığına kavuşması için ortam hazırladı. Böylelikle önümüzde ki birkaç gün içerisinde Pınar sağlığına kavuşmak için bir kez daha yollara düşecek. İTÜ Mezunları Derneği ABD Başkanı Oğuz Alpöge’ye teşekkür eden Pınar, kendisi gibi binlerce hastanın organ nakli beklediğini hatırlatarak organ naklinin günah olmadığını tüm toplumun bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

PINAR KARDİRHAN İLE SAĞLIK ESKİ BAKANI RECEP AKDAĞ DA YAKINDAN İLGİLENİYOR


Öte yandan Sağlık Eski Bakanı, Erzurum Milletvekili Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın 2 ay önce Kars’a geldiği sırada Pınar Kadirhan’ın organ nakli için Sağlık Bakanlığı nezdinde yakından ilgileneceğini açıklamıştı. Ayrıca Pınar için uygun donör bulunması durumunda AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey ve İl Başkanı Adem Çalkın’ın da yakından ilgileneceğini belirtmişti.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ BİR KEZ KONUŞSA YETER

17 yıldır Karaciğer nakli beklediğini belirten Kadirhan: “Amerika’da, Okyanus’un ötesinden destek olan Oğuz Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığın bir başka şeklini de Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse Sayın Başbakanımızdan da bekliyorum. Ülkemizde Organ nakli fazla yaygın değil. Cumhurbaşkanımız eğer böyle bir konuşma yaparsa, gazeteciler ile toplantı yaparsa, organ naklinin Ülkemiz insanları tarafından günah olmadığını söylerse. Bence büyük bir değişiklik olur. İnsanlarımız sanki bir parça verince günahmış gibi görüyorlar ve bu yüzden pek yakın durmuyorlar. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Diyanet İşleri Başkanımız bir hutbe yayınlayarak bir duyuru yayınlasalar organ naklinin günah olmadığını, herkesin bağışlayabileceğini söylerlerse benim gibiler için büyük bir gelişme olur.

Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’de olsun gerekse Dünya’da olsun, tek bir sözü gündem oluyor ve herkes o konuyu günlerce konuşuyor. Cumhurbaşkanımız organ nakli ile ilgili bir kez konuşsa, büyük bir duyuru patlamasına sebep olabilir. Çükü O’nun çünkü sevenleri çok ve gerek ben gerekse de benim gibi organ nakli bekleyen hastalara büyük bir umut ışığı olur.

Ayrıca bazı hastanelerde çapraz nakil yapılıyor. Mesela, benim abim bir başkasının hastasına organ verebilir onlardan bir kişi de bana verebilir. Böylece çapraz nakil gerçekleşiyor. Bu genelde özel hastanelerde yapılıyor ama bunun da yasal olmasını istiyoruz. Devlet hastanelerinde de olmasını istiyorum.

Pazartesi günü Oğuz Bey aracılığı ile Erzurum’a gidiyorum. Oraya da dosyamızı bırakacağız. Benim dosyam Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde ve ilk 3’ler arasındayım ama tam 17 yıldır organ nakli bekliyorum.”dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kars Haber