1. YAZARLAR

  2. Engin YAMEN

  3. SUSUZA TEKLİFLER-1
Engin YAMEN

Engin YAMEN

Yazarın Tüm Yazıları >

SUSUZA TEKLİFLER-1

A+A-

 Bizim Susuz ilçemiz ile ilgili yapılabilecek işler üzerine fikirlerimizi ve düşüncelerimizi sorumluluk mevkiinde oturanlara iletmede ısrarlı olacağımızı en başta söyleyelim. Şöyle ki, hizmet etmek için illa görevde olmak gerekmez. Görevde olanlara yapmaları gerekenleri hatırlatmak da hizmettir.

Malumlarınız olduğu üzere 2014 yılındaki mahalli idareler seçimlerinde bir göreve talip olduk ancak halkımızın iradesi saygı duyduğumuz üzere başka türlü tecelli etti. Biz propaganda yaptığımız dönemlerde de hiç kimseye şahsıyla ilgili bir vaatte bulunmadık. Tek iddiamız, Susuz’un toptan gelişmesi ve kalkınması için öncülük edecek projelere el atmaktı. O günden bu güne düşüncelerimiz yine aynı istikamettedir.

Seçimleri kaybetmiş olsak da kazanan arkadaşımızın iyi niyetine güvenerek kendisine hizmet noktasında bazı hatırlatmalar yapmaya devam edeceğiz. Tabii ki, eleştiri hakkımızı da saklı tutuyoruz.

Susuz’un ekonomik olarak gelişmesi için yapılacak olanların en azından bir kısmını daha önceleri çeşitli defalarda dile getirdik. Bir defa daha özetle söylemek gerekir ki, ilçemizin kendi kaynaklarını üretime dönüştürmedikçe bu mümkün olmayacaktır. Hiç kimse devletten buraya bir fabrika ya da üretim tesisi kurmasını beklemesin. Eğer Meslek Yüksekokulu kampüsü getirilebilirse bu bir canlanmaya yer verecektir ama bizim iddiamız ilçemizin kendi markasını oluşturacak bir yatırıma imza atmasıdır. Bunu özel teşebbüsün yapabileceği gibi herhangi bir birlik, dernek, vakıf ya da kamu teşekkülü de gerçekleştirebilir.

Ancak bu yazının konusu bu değildir. Herkesin bildiği gibi Susuz’da atıl vaziyette çürümeye terk edilmiş onlarca yapı var. Bunlardan bazılarının “sit alanı” içerisinde olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu yapıların tadilat veya restorasyonu yerel idarenin gücünü aşabilir. Ancak sayın başkan aynı zamanda iktidar partisine mensup bir belediye başkanı olarak iyi bir projeyle bunun takibini ilgili bakanlıklar nezdinde yapabilir. Bunu acilen başlatmak ve bu binaları çeşitli şekillerde kullanıma hazır hale getirmek gerekir. Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurursa gerçekten yazık olacaktır.

Ayrıca böyle tarihi bir önemi olmayıp da hazineye ait olduğunu düşündüğümüz Cumhuriyet Mahallesi’nin girişinde bulunan eski Sağlık Ocağı ve buna ait olan lojmanlar var. Belediyemiz ilgili kuruluşlar nezdinde derhal girişimlerde bulunarak burayı uzun süreli geçici veya sürekli devralabilir ve acilen tadilatlarını yaparak kullanıma hazır hale getirebilir. Buradaki lojmanlar dayalı döşeli bir hale getirildikten sonra ilçemizi özellikle ailesiyle birlikte ziyaret etmek amacıyla gelenlere hatta bir süre kalmak isteyip de kalacak yerleri olmadığı için gelemeyenlere yönelik hizmet edecek şekilde hazırlayıp hizmete sunabilir. Sağlık Ocağı kısmı da yine onarılarak gelen ailelerin ve isterse yine yerleşik ailelerin vakit geçirebilecekleri bir kafeterya şeklinde hizmet vermesi sağlanabilir. Burası kışın da çeşitli el sanatlarının üretilebildiği ya da değişik şekillerde hanımların vakit geçirebileceği şekilde bir çeşit hanımlar merkezi olarak da kullanılabilir. Hatta bizim burada ilk anda aklımıza gelmeyen ama yetkililerin öngörebileceği şekillerde değerlendirilebilir. Aksi halde maalesef burası da diğer değerlerimiz gibi çürümeye terk edilir. Gelin buraları imar edelim ve insanlarımızın istifadesine sunalım. Sanırım burayı imar etmek bir belediyenin gücünü aşacak nitelikte değildir. Susuz’dan bir şekilde ayrılmış ama sıla hasreti çeken hemşerilerimiz, bir eğitim merkezi olması hasebiyle yolu Susuz’dan geçmiş olanlar gelip bir süre kalmak istiyorlar ama maalesef konaklama sıkıntısı olduğu için gelemiyorlar. Bunu projelendirip hayata geçirmek belediyeden, insanları buraya gelmeleri için teşvik etmek de bizlerden olsun.

Bu kalıcı hizmet karşılığında yetkililere minnettarlığımızı her zaman duyacağımızı şimdiden belirtelim…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.